Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.01.2010 11:00:53 

Základní informace
DEFINICE KNOFLÍKOVÉ KOPANÉ
    Knoflíková kopaná je stolní hra, při které se dva soupeři snaží každý pomocí svých jedenácti hracích figur a cvrnkání dopravit těmito hracími figurami míč do soupeřovy branky.
    Po každém tahu se soupeři pravidelně střídají a to vždy tehdy, když jsou hrací figury a míč na hrací desce opět v klidu.
    Vítězem se stává ten, kdo vstřelí soupeři více branek.

VZNIK
    Nejpopulárnější hra na světě - fotbal - má i velice mnoho stolních podob. Knoflíková kopaná je jedna z nich.
    První oficiální zmínku o knoflíkové kopané na našem území máme zatím z dopisu Vladimíra Pomejeho, jenž v roce 1993 napsal do deníku Expres: "Z vyprávění mého strýce vím, že koncem 20.let se jeho otec, který vlastnil malou krejčovskou dílnu, odkud si staré nemódní knoflíky brával jako své hráče, k této zálibě s kamarády věnoval.
    V roce 1983 se na základní škole v Praze 3 na Havlíčkově náměstí uskutečnil Velký únorový turnaj v knoflíkové kopané za účasti 14 žáků základní školy. Turnaj organizoval Petr Valenta společně s pionýrskou skupinou působící na této základní škole. Účastníci turnaje tuto hru z většiny již provozovali dříve a tak nebylo třeba žádné velké reklamy. Nedlouho po tomto turnaji však hřiště, na němž se turnaj hrál, přišlo v zapomnění.....
    Zde ho v roce 1984 objevil Jaroslav Jarušek, tehdejší vedoucí jednoho z místních oddílů a jelikož ve stručnosti znal pravidla, hra ho natolik nadchla, že ji přinesl do svého oddílu vymyslel si pravidla svá, jelikož původní neměl k dispozici.
    V letech 1984 a 1985 se mu podařilo touto hrou zpestřit činnost na vojenské posádce v Zadním Chodově u Mariánských Lázní.
    V roce 1990 je v časopise Sedmička vyhlášen první zkušební ročník Pražské ligy v knoflíkové kopané. Přestože si několik zájemců napsalo vzápětí o podrobná pravidla knoflíkové kopané, s přihláškami do turnaje to vyšlo naprázdno.
    8.2.1993 šest členů 166.skautského oddílu pod vedení Jaroslava Jaruška zakládá Českou asociaci hráčů knoflíkové kopané jako dlouhodobou akci pořádanou skautským střediskem, kde oddíl působil. Koncem téhož roku se mění název na Česká liga hráčů knoflíkové kopané.
    Postupem času se tato hra rozšířila i mimo skautské oddíly a hraje se v různých místech naší republiky.
TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek